Dalším kandidátem na prezidenta bude již téměř jistě prof. Jiří Drahoš

Současný předseda Akademie věd České republiky prof. Jiří Drahoš hodlá přijmout výzvu médií ke kandidatuře na prezidenta. Informoval o tom dnes časopis Reflex s odkazem na interní zdroje z Akademie věd. Podle ČTK však Drahoš nechce oznamovat případnou kandidaturu oficiálně až do doby, než z Akademie věd definitivně odejde. Tam Drahošovi skončí pětileté funkční období pravděpodobně v prosinci 2017 (zvolen v prosinci 2012).

Média Drahoše vykreslují jako ideálního kandidáta. Je velice uznávanou osobou v oblasti vědy a vzdělání, zvládá vykonávat vysokou funkci důstojně a je skutečnou elitou národa, nikoliv pouze elitou bulvárních plátků. V kampani pak Drahošovi může též významně pomoci, že není příslušníkem žádné politické partaje a tudíž i nezkompromitovaný. Během výkonu své funkce v Akademii věd prokázal nebývalé manažerské schopnosti, když dovedl tuto instituci k rozkvětu. Je často popisován jako slušný, seriózní a poctivý člověk.

Nic z toho co bylo řečeno, však neznamená, že bude Drahoš favoritem. Poslední prezidentské kampaně nebyly úplně férové a týmy kandidátů druhého kola používali často i dost nevybíravé metody. Odborníci na politický marketing pak tvrdí, že prezidentská volba bude podobná reality show jako v Americe. Ačkoliv český prezident nemá tak velkou moc jako ten americký, stále se jedná o hlavu státu a volba je tak pro celý národ jedna z nejzajímavějších vůbec. Možné je však i to, že poctivost Drahošovi v kampani pomůže. To však ukáže čas.

Podobné články