Horáček chce bojovat s neúnosnými exekucemi občanů

Kandidát na prezidenta Michal Horáček navrhne odpuštění penále u dlužných daní a pojistného. Uvedl to 18. 9. 2017 na svém facebookovém profilu. Podle Horáčka se lidé čím dál častěji ocitají v bludném exekučním kruhu. V Roudnici nad Labem je to prý každý desátý člověk, v Ústeckém kraji každý šestý a v Litvínově dokonce každý pátý člověk.

Horáček říká, že tito lidé se přesouvají z legální ekonomiky do té šedé a výše jejich dluhů je v zásadě nesplatitelná. Jak chce Horáček odpuštění penále zařídit když prezident nemá zákonodárnou iniciativu? Vysvětluje, že prezident má mít iniciativu myšlenkovou a dále rozvádí, že se jedná o fakticky uskutečnitelný krok Ministerstva práce a sociálních věcí. Jak chce ministerstvo k tomuto kroku dotlačit už ale neříká. Nicméně zdůrazňuje, že chce odpouštět penále, nikoliv samotné dluhy.

V případě, že takový dluh vzniká vůči státu a dlužník má zájem dluh hradit, dává Horáčkův návrh smysl. Takový předvolební slib jde však jednoznačně za hranice toho, co může prezidentský kandidát v předvolební kampani slíbit. Prezident je sice stejně jako vláda součástí moci výkonné, nicméně s jasně ohraničenými pravomocemi samotnou Ústavou. Jeho nejzásadnější úlohou je zastupovat stát navenek a plnit ústavní roli v procesu výměny volených zástupců. Jinými slovy, prezident je v našem ústavním pořádku moderátor a neměl by přicházet s vlastní politickou agendou.

Podobné články