Horáček s Drahošem by se podle průzkumů ve druhém kole dotáhli na Zemana

Zpravodajský server Seznam Zprávy uvedl, že dle jejich předvolebního průzkumu, by se ve druhém kole prezidentských voleb utkali s Milošem Zemanem buď Michal Horáček, nebo Jiří Drahoš. Stávající prezident má postup do druhého kola prakticky jistý, i přes to že pro 51% dotázaných voličů je Zeman nepřijatelným kandidátem.

Podle průzkumu má největší šance, porazit nynějšího prezidenta, bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Ve druhém kole by teď mohl dostat až 50,5% hlasů. V případě Michala Horáčka byli šance proti Zemanovi prakticky vyrovnané, tedy 50% hlasů.

Oproti předchozím volbám si Miloš Zeman lehce pohoršil. V roce 2013 ho za nepřijatelného kandidáta považovalo 48%, v roce 2016 to už bylo 51%. Navíc v roce 2013 mu chtělo dát hlas 31% voličů, teď už by jich bylo pouze 27%. Mluvčí hradu Jiří Ovčáček se k tomuto průzkumu řekl, že není důvod k nervozitě a je třeba dále oslovovat občany a to hlavně prací a ne předvolební kampaní.

Průzkum se také věnoval šancím Ministra obrany ČR Martina Stropnického, ten by ale s největší pravděpodobností do druhého kola nepostoupil. Své pro by mu dali 4% voličů, pro dalších 26% je přijatelným kandidátem a pro 66% nepřijatelným, což bylo nejvíce ze všech kandidátů v průzkumu. Nutno dodat, že Martin Stropnický neoznámil zda vůbec bude na prezidenta kandidovat. To potvrdil i předseda ANO Andrej Babiš, který řekl, že pro ně jsou prioritou volby do poslanecké sněmovny a chce Stropnického jako leadra v Praze.

Do otevření volebních místností zbývá téměř třičtvtě roku a za tu dobu se může ještě hodně změnit. Dost voličů ještě v tuto chvíli není rozhodnuto koho volit, navíc na výsledek voleb bude mít podstatný vliv volební účast.

Podobné články